Almanya’da güneş elektriği depolama sistemleri yaygınlaşıyor

Almanya’da güneş elektriği depolama sistemleri yaygınlaşıyor

Yazan Aterenerji2.3.2015 15:27:42


Almanya’da güneş elektriği depolama sistemleri yaygınlaşıyor

BSW-Solar ülkede depolama birimine sahip güneş elektriği sistemi sayısının 15 bini geçtiğini açıkladı.

Almanya’da güneş elektriği depolama sistemlerinin yaygınlaşmakta olduğu bildirildi.

Alman Güneş Enerjisi Sanayisi Birliği (BSW-Solar) tarafından yapılan bir açıklamada Almanya’da bu sistemleri kullanan konutların sayısının 15 bini geçtiği bildirildi.

Açıklamada güneş elektriği depolama teknolojisindeki ilerlemenin ve artan talebin de bu sistemlerinin fiyatlarının gerilemesini sağladığı kaydedildi.

Kuruluşun tespitlerine göre Almanya’da 2014’ün ilk yarısı ile ikinci yarısı arasında satılan bu sistemlerin fiyatları yüzde 25 oranında geriledi.

BSW-Solar tespitlerine göre aAlman kalkınma bankası KfW tarafından bu sistemlerin yaygınlaşması için sağlanan kredilerin de geçen yıl yüzde 32 oranında arttığına dikkat çekildi.

KfW 2013 yılı mayıs ayında başlayan uygulama ile güneş elektriği sistemlerine elektrik depolama birimleri entegre edilmesi için düşük faizli kredi sağlıyor.

Banka bu yatırımların tamamı için, yüzde 30 oranında geri ödemesiz olarak kredi sağlayabiliyor. Bu krediden yararlanmak isteyen sistemlerin 31.12.2012 tarihinden sonra devreye girmesi, belirli kalite standartalarını karşılaması ve sistemler ile güneş enerjisiden üretimin pik yaptığı öğle saatlerinde depolama yapılması ve bu elektriğin akşam saatlerinde kullanılması gibi şartları bulunuyor.

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz

Boşlukların Doldurulması Zorunlu Alanlar *
Gönder

Atergrup ©Ater Enerji 2015 | İnteraktif Medya Ajansı